استفاده از ازن در صنعت نساجی و رنگرزی

کارخانه نساجی

استفاده از ازن در صنعت نساجی و رنگرزی

فاضلاب های رنگی مهمترین معضل کارخانجات صنعت نساجی به شمار می روند که حاوی آلاینده هایی با ساختاری پیچیده و خصوصیات سمی، سرطان زایی، جهش زایی هستند ، صنعت نساجی و رنگرزی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب هستند. و به دلیل بالا بودن هزینه رنگبری آب و استفاده مجدد از آن با توجه به تاثیرات زیست محیطی خطرناک مجبور به دفع پساب ها هستند. در این صنایع با توجه به تنوع الیاف مصرفی و مواد دیگری که در آن مصرف می شود پساب ها از نظر کیفیت شیمیایی و کمیت تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.
میان انواع پسابهای صنعتی، تخلیه پساب های رنگی صنایع مختلف مانند نساجی ، معضلات زیست محیطی شدیدی را به وجود آورده است . در واحدهای مختلف صنایع نساجی مانند نخ ریسی، ریسندگی و پسماندهایی با کیفیت متفاوت تولید میشود، مهم ترین و عمده ترین اثر نامطلوب فاضلاب صنایع نساجی ناشی از فرایندهای رنگرزی و تکمیل است .

در واقع رنگ زاهای نساجی یکی از متداولترین مواد شیمیایی مصرفی با گسترهای در حدود ۱۰ هزار نوع رنگ زاهای مختلف میباشند. رنگزاها یکی از بزرگ ترین گروه ترکیبات آلی هستند.

 

نساجی و رنگرزی

 

حدود % ۱۵ مواد رنگزا در طی فرایندهای رنگرزی و پرداخت هدر رفته و به صورت پساب وارد محیط زیست میگردد. تخلیه پساب های رنگی به محیط ، سبب بر هم زدن جنبه های زیبایی محیط زیست میگردد. همچنین این مواد می توانند منشا محصولات جانبی خطرناک از طریق واکنش های شیمیایی مانند اکسیداسیون، هیدرولیز و غیره شوند. به همین دلیل استانداردهای زیست محیطی در مورد تخلیه پسابهای رنگی از نظر قانونی بسیار شدید تر و سختگیرانه تر شده است.

گاز ازن قابلیت از بین بردن مواد آلی را دارد و می تواند ماهیت خطرناک پساب های صنایع نساجی را به بی خطر تبدیل نماید و قابلیت ریسایکل آب برای استفاده مجدد را فراهم نماید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های ذیل به کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید.

(داخلی ۱۰۸) ۶-۶۶۵۹۴۶۳۴-۰۲۱
۰۹۱۰۲۳۰۲۹۰۴

 

http://ozoneab.com/fa/wp-content/uploads/2018/12/کاربرد-ازن-در-نساجی.pdf