کاربرد ازن در تصفیه آب آشامیدنی

آب مصرفی

کاربرد ازن در تصفیه آب آشامیدنی

یکی از اساسی ترین اهداف تصفیه آب گندزدایی یا ضدعفونی نمودن آب جهت مناسب نمودن برای شرب می باشد .

تاکنون برای گندزدایی آب روش های مختلفی ارائه گردیده است که مهمترین آن ها کلرزنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم ، ید و نیز اشعه ی UV می باشد. عمومی ترین گندزدایی در جهان کلرزنی می باشد که از دلایل عمده استفاده از آن می توان موثر بودن در غلظت پایین ، ارزان و در دسترس بودن و نیز داشتن باقی مانده در آب پس از عمل گندزدایی را نام برد.

با توجه به تشکیل ترکیبات آلی کلرینه و سایر ترکیبات تری هالومتان در اثر گندزدایی با کلر که عوارض نامطلوبی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد استفاده از گندزداهای جدید روز به روز ابعاد وسیع تری می یابد.ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود، نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدا در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرارگرفته است .

اولین کاربرد ازن در سال ۱۸۹۳ در کشور هلند و برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می نمود صورت پذیرفت. امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از ازن به عنوان بخشی از تصفیه استفاده می کنند که اغلب در کشورهای غربی بویژه فرانسه ، سوئیس و کانادا قراردارند بزرگترین تاسیسات گندزدایی با ازن در مناطق پاریس و مونترال بکار گرفته شده است .

 

مهمترین موضوعی که لازم است بخاطر داشته باشیم این ست که با بکار گیری ازن در تصفیه آب آشامیدنی می توان بسیاری از مشکلاتی که توسط دیگر گندزداها و اکسید کننده ها قابل رفع نیستند را برطرف نمود که از جمله می توان از اکسیداسیون آلاینده های میکروبی، تثبیت بیولوژیکی آب و ضدعفونی نام برد. درست مثل هر اکسید کننده دیگر ، با بکارگیری ان در تصفیه آب نیز فرآورده های جانبی حاصل می شود که برخی از آنها از نقطه نظر بهداشتی قابل توجه هستند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های ذیل به کارشناس مربوطه تماس حاصل فرمایید.

(داخلی ۱۰۵ و ۱۰۶)۶-۶۶۵۹۴۶۳۴-۰۲۱

۰۹۱۰۲۹۰۲۹۰۷

 

http://ozoneab.com/fa/wp-content/uploads/2018/12/کاربرد-ازن-در-تصفیه-آب-آشامیدنی.pdf